بستن

اخذ ویزای کاری کانادا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، از برنامه ویزای کار کانادا به سادگی نگذرید چرا که می‌توانید آن را دریافت و در آینده تبدیل به اقامت دائم کنید

ویزای کار کانادا

کانادا نیز مانند سایر کشورها در برخی شرایط دارای رکود اقتصادی خواهد شد. از طرف دیگر با توجه به کاهش زاد و ولد و همچنین پیر شدن نزدیک به 9 میلیون کانادایی و رسیدن به سن بازنشستگی، کانادا نیاز زیادی به مهاجران جدید خواهد داشت.
همچنین مهاجران جدید پس از ورود به کانادا، با کارفرمایان بیشتری روبرو خواهند شد که با هم رقابت می‌کنند برای جذب نیروی متخصص، که این امر منجر به شرایط کاری و حقوق بهتر می‌شود. از این رو شرایط اخذ ویزای کاری را در کنار دیگر ویزاهای این کشور ارائه کرده است. سیستم ویزای کاری کانادا کمی با بقیه‌ی ویزاهای این کشور متفاوت است.

با ما همراه باشید

انواع ویزای کار کانادا

یکی از انواع ویزاهای موقت کانادا، ویزای کار کانادا است که در ادامه با انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا
 • ویزای کار به عنوان همسر دانشجو در کانادا
 • ویزای کار از طریق پیشنهاد کاری در کانادا
 • به عنوان بخشی از ویزای سرمایه‌گذاری کانادا (جهت راه‌اندازی بیزینس در کانادا)

  رزرو وقت مشاوره

  شرایط اخذ ویزای کار کانادا

  برای دریافت ویزای کار کانادا، ابتدا باید شرایط متقاضی بررسی شود تا بهترین گزینه توصیه گردد. با توجه به معرفی انواع ویزای کار کانادا، می‌توان شرایط را به تفکیک عنوان کرد:

  ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا:

  اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ( IRCC ) برای نگه داشتن دانشجویان بین‌المللی در کانادا، یک برنامه مجوز کار پس از تحصیل دارد. این ویزا، ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی و یا ویزای کار پس از پایان تحصیل Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP) نام دارد.
  این ویزا برای متقاضیانی صادر می‌شود که مقطع بالای دیپلم را در کانادا تحصیل کرده و به اتمام رسانده باشند.

  ویزای کار به عنوان همسر دانشجو در کانادا:

  در صورتی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا، متاهل باشد، همسر وی می‌تواند ویزای کار Open Work Permit به عنوان همسر دانشجو در کانادا دریافت کند و همراه وی به کانادا سفر کند.
  در این صورت همسر متقاضی اجازه کار تمام وقت خواهد داشت و برای دریافت ویزا نیاز به مدرک زبان ندارد.

  ویزای کار از طریق پیشنهاد کاری در کانادا:

  برای دریافت ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی، باید کارفرما در کانادا حضور و نیاز شما در آن شغل را به اداره مهاجرت کانادا ثابت کند.

  به عنوان بخشی از ویزای سرمایه‌گذاری کانادا (جهت راه‌اندازی بیزینس در کانادا)

  سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی که قصد خرید و راه‌اندازی یک بیزینس در منیتوبا را دارند، می‌توانند از طریق برنامه سرمایه‌گذاری The Business Investor Stream (BIS) اقدام کنند. در صورت موافقت پرونده از سوی دولت منیتوبا و اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، برای متقاضی و همسر وی ویزای کار دوساله (work permit) صادر می‌شود.

  چه اشخاصی می توانند ویزای کار کانادا بگیرند؟

  مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا :

  • مدارک شغلی
  • مدارک مالی
  • مدارک تحصیلی
  • گواهی عدم سوءپیشینه
  • پاسپورت معتبر و شناسنامه
  • سند ازدواج (در صورت متاهل بودن متقاضی)
  • عکس استاندارد
  • مدرک IELTS معتبر (الزامی بودن آن بسته به شرایط است)
  • پیشنهاد شغلی ( در صورت نیاز)
  • سایر مدارک به نوع ویزای کاری مورد درخواست بستگی دارد.

  هزینه ویزای کار کانادا در سال ۲۰۲۱ :

  هزینه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای صدور ویزای کاری کانادا ، 255 دلار کانادا می‌باشد .

  آیا ویزای کاری کانادا همان اسکیل ورکر است؟

  متاسفانه، بسیاری ویزای کار کانادا را با برنامه اسکیل ورکر(Federal Skilled Worker Program) مقایسه می‌کنند و در اکثر مواقع اشتباه گرفته می‌شود.
  اسکیل ورکر کانادا (Federal Skilled Worker Program) اخذ اقامت دائم کانادا است که شرایط متقاضی بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار و زبان انگلیسی ارزیابی می‌گردد.
  افرادی که از طریق اسکیل ورکر کانادا (Federal Skilled Worker Program) موفق به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شوند می‌توانند در کانادا کار کنند، ادامه تحصیل دهند و در نهایت منجر به دریافت تابعیت این کشور شوند. اما در واقع ویزای کار کانادا ، ویزای موقت با مدت زمان مشخصی است که صادر می‌گردد و پس از پایان آن متقاضی باید به کشور خود بازگردد. و با اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور کاملا متفاوت است.
  البته با دریافت ویزای کار کانادا و حضور در این کشور می‌توانید فرآیند اخذ اقامت دائم را در پیش گرفته و آن را دریافت کنید. بعد از دریافت اقامت دائم کانادا، با شرایطی می‌توانید برای دریافت پاسپورت و تابعیت کانادا درخواست دهید.

  جاب آفر کانادا در سال ۲۰۲۱

  به‌طورکلی چنانچه کارفرمایی بخواهد فردی غیر کانادایی را به استخدام خود درآورد، ابتدا باید ثابت کند که وی نتوانسته فرد مشابهی را بر اساس نیاز فرصت شغلی موردنظرش در کانادا (چه در استان محل فعالیت آن شرکت و چه در سایر استان‌ها، چه از میان کانادایی‌ها، دارندگان اقامت دائم و سایر اتباع خارجی دارای اجازه کار قانونی) بیابد.

  برای استخدام نیروی متخصص خارجی در کانادا، دارا بودن دو مدرک زیر الزامی است:

  ۱-Labour Market Impact Assessment (LMIA)

  مدرکی است که نشان می‌دهد کارفرما بازار کار را ارزیابی کرده است و اقدامات لازم را برای استخدام نیروی متخصص کانادایی را انجام داده است ولی نتوانسته است نیروی کار مورد نظر را پیدا کند. در این صورت اقدام به استخدام نیروی متخصص خارجی می‌کند.

  ۲-ویزای کار موقت کانادا

  پس از به تایید رسیدن LMIA، نیروی متخصص خارجی می‌تواند درخواست ویزای کار کانادا دهد که برای درخواست این ویزا  نیروی متخصص خارجی باید نامه‌ی پیشنهاد شغل (قرارداد) و همچنین شماره و نسخه ای از LMIA را داشته باشد.
  لازم به ذکر است این ویزا از طریق مسیر مهاجرتی Temporary Foreign Worker Program (TFWP) صورت می‌گیرد. برای ویزای کار از طریق همسر دانشجو، سرمایه‌گذاری و ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی نیازی به داشتن پیشنهاد کاری نیست.

  مدت زمان پاسخ به درخواست ویزای کار کانادا

  مدت زمان پاسخ به درخواست ویزای کار کانادا بستگی به نوع ویزا دارد. به طور مثال اگر متقاضی همراه همسر خود که برای ویزای تحصیلی اقدام کرده است درخواست دهد، باید منتظر جواب ویزای تحصیلی همسر باشد تا ویزای ایشان نیز صادر شود.
  همچنین مدت زمان بررسی و پردازش درخواست ویزای کار، به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بستگی دارد اما بطور میانگین برای دریافت ویزای کاری کانادا حدود 1 تا 3 ماه  زمان نیاز است و ممکن است این زمان کمتر یا طولانی‌تر نیز شود.

  دلایل رد شدن درخواست ویزای کار کانادا

  در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، لیستی از دلایل ردی ویزای تحصیل کانادا قید شده است اما علاوه بر آنها دلایل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند موجب رد شدن درخواست ویزای تحصیلی شوند. در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • قانع نشدن آفیسردرخصوص بازگشت متقاضی به کشور خود پس از پایان ویزا
  • قانع نشدن آفیسر از انگیزه و دلایل سفر متقاضی به کانادا
  • ضعیف بودن سابقه سفرهای متقاضی (به‌ ویژه سفر به کشورهای حوزه شنگن)
  • دارا نبودن تمکن مالی مناسب
  • عدم وابستگی خانوادگی در کشور محل زندگی متقاضی
  • پنهان کاری، دروغ، جعل یا ناقص بودن مدارک
  • و موارد دیگر که در پرونده هر شخص بطور خاص ممکن است وجود داشته باشد.

  روش های اپلای برای فرصت کاری در کانادا

  همانطور که در بالا هم ذکر کردیم، برای اخذ ویزای کاری کانادا روش‌های متعددی وجود دارد. می‌توانید به دنبال شرکت‌های مختلف کانادایی بگردید و به آن‌ها درخواست بدهید، اگر آن‌ها رزومه شما را قبول کنند و برای شما وقت مصاحبه تنظیم کنند، راحت‌تر می‌توانید ویزای کاری خود را اخذ کنید. اما رایج‌ترین شیوه‌ای که برای کاریابی استفاده می‌کنند، مراجعه به شرکت‌های کاریابی خصوصی و دولتی کاناداست. شخص با پرداخت مبلغ ناچیزی رزومه خود را در اختیار این موسسات قرار می‌دهد، این موسسات با بررسی موقعیت‌های شغلی موجود در کشور، فرد را به شرکت‌های مورد نظر معرفی می‌کند.
  این وب سایت‌ها در سطح فدرال فعالیت دارند و اغلب استان‌ها و مناطق کانادا را تحت پوشش دارند.

  برخی از وب سایت‌های کاریابی را در ذیل معرفی کرده‌ایم:

  • LinkedIn
  • Job bank
  • Workopolis
  • Indeed
  • Neuvoo
  • Monster
  • CareerBuilder
  • Glassdoor

  برخی از این وب‌سایت‌ها، خدمات ویژه‌ای را نسبت به بقیه ارائه می‌دهند. *وب سایت Indeed لیست شغل‌هایی که در کانادا، کم‌ترین و بیشتر درخواست‌ها را دارند را در قالب یک جدول منتشر می‌کند. *سایت مشهور کاریابی Glassdoor هر سال فهرستی از بهترین شرکت‌ها در کشورهای مختلف منتشر می‌کند که کارکنان آنها بیش از بقیه خوش‌شانس بوده‌اند، چون این شرکت‌ها محیط بهتری برای کار کردن دارد.

  سوالات متداول اخذ ویزای کاری کانادا

  هزینه اخذ ویزای کار کانادا چقدر است؟

  هزینه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای صدور ویزای کار ی کانادا، 255 دلار کانادا می‌باشد .

  چطور از کانادا جاب افر بگیریم؟

  همانطور که در بالا هم ذکر کردیم، برای اخذ ویزای کاری کانادا روش‌های متعددی وجود دارد. می‌توانید به دنبال شرکت‌های مختلف کانادایی بگردید و به آن‌ها درخواست بدهید، اگر آن‌ها رزومه شما را قبول کنند و برای شما وقت مصاحبه تنظیم کنند، راحت‌تر می‌توانید ویزای کاری خود را اخذ کنید.

  دلایل رد شدن درخواست ویزای کار کانادا چیست؟

  ضعیف بودن سابقه سفرهای متقاضی (به‌ ویژه سفر به کشورهای حوزه شنگن) دارا نبودن تمکن مالی مناسب عدم وابستگی خانوادگی در کشور محل زندگی متقاضی پنهان کاری، دروغ، جعل یا ناقص بودن مدارک و موارد دیگر که در پرونده هر شخص بطور خاص ممکن است وجود داشته باشد

  مدت زمان پاسخ به درخواست ویزای کار چقدر طول می کشد؟

  همچنین مدت زمان بررسی و پردازش درخواست ویزای کار، به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بستگی دارد اما بطور میانگین برای دریافت ویزای کاری کانادا حدود 60 روز کاری زمان می‌برد و ممکن است این زمان کمتر یا طولانی‌تر نیز شود.

  آیا ویزای کاری کاناد همان اسکیل ورکر است؟

  اسکیل ورکر کانادا (Federal Skilled Worker Program) اخذ اقامت دائم کانادا است که شرایط متقاضی بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار و زبان انگلیسی ارزیابی می‌گردد.